22 września 2022 roku odbyła się wycieczka do Lublina.

Pierwszym punktem naszego harmonogramu było zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku. To tragiczne miejsce funkcjonowało w latach 1941-1944, a teraz upamiętnia wszystkich zabitych tam ludzi. Szacuje się, że w Majdanku zginęło ok. 80 tysięcy ludzi. Uczniowie zapoznali się z historią tego miejsca: zwiedzili baraki, Plac Selektywny – Rozengarten, rowy egzekucyjne, łaźnię, krematorium oraz komorę gazową. Oddali hołd poległym, których prochy zostały złożone pod kopułą w centralnym miejscu obozu. Ta poruszająca lekcja na temat Holokaustu i mrocznych czasów II wojny światowej była jednocześnie czasem refleksji nad losem pomordowanych ludzi pochodzących z 50 różnych krajów.

Drugą część naszego wyjazdu przeznaczyliśmy na 62. Pokazy z Fizyki. Odbyły się one na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki, a zostały zorganizowane przez Instytut Fizyki, Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Stowarzyszenie Lubelskie Towarzystwo Edukacyjno-Naukowe.

W programie tegorocznych pokazów mogliśmy zobaczyć doświadczenia dotyczące elektrostatyki, płynów, ruchu obrotowego oraz optyki. Najbardziej zapadły nam w pamięć iluzje optyczne, burze, klatka Faradaya, diabelska pętla oraz ćwiczenia z hantlami. To była doskonała okazja, aby zobaczyć zarówno klasyczne, jak i trudne do odtworzenia w warunkach szkolnych doświadczenia, zdobyć, uzupełnić lub powtórzyć swoją wiedzę z fizyki.