Zachowania samobójcze wśród dzieci i młodzieży

Dane Komendy Głównej Policji za 2021 rok pokazują gwałtowny wzrost zachowań samobójczych wśród młodych osób. W 2021 roku 1496 dzieci i nastolatków poniżej 18 roku życia podjęło próbę samobójczą, aż 127 z tych prób zakończyło się śmiercią. W stosunku do 2020 roku jest to wzrost odpowiednio o 77% zachowań samobójczych oraz o 19% śmierci samobójczych.

Obok ogólnego wzrostu liczby zachowań samobójczych oraz śmierci samobójczych, szczególnie niepokojący jest wzrost dotyczący podejmowania zachowań samobójczych w grupie dziewczynek.
W 2021 roku KGP zarejestrowała wzrost o 101%.

Do ogólnych czynników ryzyka wystąpienia zachowań samobójczych u nastolatków zaliczymy czynniki długoterminowe, jak np. zaburzenia psychiczne, uzależnienia, zaburzenia osobowości, depresja, lęk, inne współwystępujące choroby, problemy w środowisku rodzinnym oraz czynniki krótkoterminowe, np. stresujące wydarzenia życiowe, trudności interpersonalne, utraty, nadużycia seksualne i fizyczne, problemy z nauką.

Do kilku z podstawowych sygnałów zagrożenia samobójczego możemy zaliczyć: długotrwała zmiana nastroju, niechęć do rozmów, wzrost impulsywności, sięganie po substancje psychoaktywne, deprecjonowanie i oskarżanie siebie.

Jeśli Nas coś niepokoi, reagujmy!

Pomoc można znaleźć w ośrodkach środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, zatrudniających psychologów, psychoterapeutów i terapeutów środowiskowych, w środowiskowych centrach zdrowia psychicznego, w których można skorzystać dodatkowo z porady psychiatry oraz w ośrodkach wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej (oddziały psychiatryczne).

Pomocy można szukać również w: szkolnych gabinetach pomocy psychologiczno-pedagogicznej, poradniach psychologiczno-pedagogicznych,  poradniach zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, ośrodkach interwencji kryzysowej, ośrodkach pomocy społecznej,  powiatowych centrach pomocy rodzinie, organizacjach pozarządowych, telefonach zaufania (800702222, 116 213, 800121212, 116 111 – pełna lista ogólnopolskich telefonów zaufania dostępna na www.zwjr.pl).

Powyższe informacje pochodzą z raportu „Zachowania samobójcze wśród dzieci i młodzieży. Raport za lata 2012-2021” NA PODSTAWIE DANYCH KOMENDY GŁÓWNEJ POL ICJ I,  przygotowanym przez platformę edukacyjno-pomocową „Życie warte jest rozmowy”  oraz Polskie Towarzystwo Suicydologiczne.

Raport do pobrania pod linkiem:

https://zwjr.pl/artykuly/raport-dotyczacy-zachowan-samobojczych-mlodziezy

10 września 2022 roku odbędzie się kolejna odsłona wykładów otwartych pod hasłem: Życie warte jest rozmowy: Razem pokonać kryzys pod linkiem: